Võrk, mis püüab su kinni

Suhete võrgustik on oluline iga inimese elus, toetades teda rasketel aegadel ning aidates stressi ja raskustega paremini toime tulla, samas pakkudes rõõmu ning eneseteostust rahuajal.

Võrgustikke on erinevaid nii funktsiooni kui mahu mõttes.


Alustaksin sellest, mis „ihule kõige lähemal“ – sotsiaalsest aatomist. Sotsiaalse aatomi mõiste pärineb J.L. Morenolt, kes kirjeldas lähimat ringi ehk aatomit iga inimese ümber. Selline aatom on igaühel ja sinna kuuluvad meile olulised inimesed - nii perekond, sugulased, sõbrad kui kolleegid. Just olulised, mitte ainult lähedased ja toredad. Aatomisse võivad kuuluda ka need, kellega käesoleval hetkel on ambivalentsed suhted, kuid nähtamatute või nähtavate sidemete tõttu nad igal juhul selles aatomis on.

Sotsiaalset aatomit analüüsides on võimalik teadvustada, millised suhted on unarusse jäänud, millistele peaks rohkem tähelepanu pöörama, millise suhte puhul peaks ette võtma konkreetseid samme ja kuidas hoida neid, mis töötavad praegu hästi.

Kui aatomit ette kujutada võrguna, mis püüab inimese kinni, kui oled kukkumas, siis tasuks enda aatomit analüüsida ka funktsioonide kaupa. 

Emotsionaalset toetust pakkuvad funktsioonid, mida me heas vormis püsimiseks ja suurema rahulolu saavutamiseks vajame on:

Erialane toetus (saab pakkuda keegi avameelne, aus ning usaldusväärne kolleeg, kes oskab tähele panna ning hinnata edusamme ja pingutusi).

Erialane väljakutse (saab pakkuda nt kogenum kolleeg või juht, et üle saada ja edasi minna töös tekkinud seisakust).

Emotsionaalne toetus (tähendab tingimusteta toetust keerulistes olukordades, pettumuste ja ebaõnnestumiste korral).

Emotsionaalne väljakutse (tähendab esitada väljakutse stressirohkes olukorras, et suunata otsima uusi väljapääse).

Kuulamine (keegi, kes tingimusteta ja vahele segamata kuulab sind, kui sa soovid, et sind kuulatakse).

Sotsiaalse reaalsuse jagamine (on vajalik selleks, et kellegagi oma kõhklusi jagada, reaalsust kontrollida).

Samuti on meil oma võrgustikus inimesi, kes pakuvad n.-ö. ainelist toetust. Me võiksime teada inimesi, kellelt saame vajaduse tekkimisel raha või autot laenata, kes saab meie lilli kasta või koera jalutada, kellelt küsime juriidilist või finantsilist nõu jne. Sellesse toetussüsteemi kuuluvad nii perearst kui juuksur, kinnisvaramaakler ja jurist.

Me peaksime teadma, kes need inimesed on, kelle poole saab pöörduda kriisiaegadel, aga ka lihtsalt lõbuks ja meelelahutuseks. Tavaliselt piisab teadmisest, kes need inimesed on.

Kui teile tundub, et võrgus on siiski mõned augud, siis selle parandamiseks/arendamiseks:

• Leia inimesi, keda sa usaldada ja kes hoolivad sinust. Vahel on nad minevikust ja meelest läinud.

• Parim aeg arendada toetussüsteemi on enne seda, kui sa seda üldse vajad, seetõttu on kasulik vahel oma „võrgu“ peale mõelda.

• Parim viis toetussüsteemi arendamiseks on anda ise toetust teistele ehk osaleda teiste inimeste võrgustikes.

• Usalda ja jaga teistega vaid seda, mida on sinu jaoks mugav teha, sa ei pea andma seda, mida saad, vaid võid teiste võrgustikes hoopis teisi funktsioone täita.

• Pöördu inimeste poole, kellega sa tunned ennast mugavalt, tõenäoliselt on ka temal sinuga mugav :).

• Ära pea ennast sellepärast nõrgaks, et otsid toetust. Toetuse otsimine ja võrgustiku teadlik arendamine on täiesti normaalne ja mõistlik ennetustegevus.


Eelmine
Naerda tuleb nii palju kui võimalik!
Järgmine
Kaasaegne sotsiaatria - kuidas jõuda hirmust arenguni?

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: